انواع سری های بی ام وه(bmw)

پیشنهادی

شرکت BMW برای اتاق خودروهایش از سری و عدد استفاده می‌کند. برای اینکه موضوع را بازتر کنیم باید به ابعاد و کلاس بندی خودرو های بی ام و اشاره کنیم. اما پیش از آن باید بگوییم رقم اول از سمت چپ در کد خودروهای بی ام و سری و ابعاد اتاق آن را نشان می‌دهد و ۲ رقم بعدی در گذشته نشان دهنده حجم موتور به دسی‌متر مکعب بود اما امروز تنها یک قرارداد کارخانه‌ای است و از قاعده ویژه‌ای پیروی نمی‌کند.

برای مثال بی ام و ۳۲۰ یعنی یک BMW از سری ۳ با حجم موتور ۲ لیتر (یا نزدیک به این حجم در مدل‌های جدید مجهز به توربوشارژر).

سری‌های BMW

سری یک

کوچکترین کلاس غیر برقی این خودروساز است و عموما خودروهای هاچ‌بک را شامل می‌شود.

سری ۲

یادآور مدل افسانه‌ای ۲۰۰۲ است و مدل‌های کوپه و کانورتیبل را شامل می‌شود.

سری ۳

سدان سایز متوسط بی ام و است و در کلاس خودروهای چهاردر کامپکت دسته بندی می‌شود.

سری ۴

یک سری جدید از از کمپانی ب ام و و شاخه جدا شده از سری ۳ در کلاس کانورتیبل و کوپه با ابعاد مشابه سری ۳ است.

سری ۵

از سدان‌های قدیمی و محبوب ب‌ام‌و است و در کلاس بدنه D Segment یا خودروهای چهار در صندوقدار سایز متوسط و نسبتا بزرگ دسته بندی می‌شود.

سری ۶

کوپه‌ها و کانورتیبل‌های پریمیوم و نسبتا بزرگ BMW را شامل می‌‌شود که البته یک خودرو ۴ در در کلاس نوظهور کوپه چهار در را نیز در برمی‌گیرد.

سری ۷

مجلل‌ترین سدان بی ام دبلیو در دسته F Segment است و معمولا بهترین و جدیترین فناوری‌ها و متریال در این سری مشاهده می‌شود و رقیب اصلی مرسدس S کلاس و آئودی A8 به حساب می‌آید.

سری ۸

یک سری تازه تاسیس از بی ام و است که کوپه‌ها و کانورتیبل‌های مجلل این کمپانی را شامل می‌شود و رقیب مستقیم مرسدس بنز S کلاس کوپه محسوب می‌شود.

سری X

شامل شاسی‌بلندهای BMW است و از مینی کراس اوور X1، مینی کراس اوور X2، کراس‌اوور متوسط X3، کوپه شاسی‌بلند متوسط X4، کراس‌اوور بزرگ X5 و کوپه شاسی‌بلند X6 تا SUV بزرگ X7 را شامل می‌شود. البته باید نوید را هم بدهیم که ب ام و در حال تدارک یک SUV لوکس قدرقدرت با نام X8 نیز هست. محصولات این کلاس از ب ام و عمدتا در سایت ایالات متحده BMW ساخته می‌شوند.

سری Z

این کلاس نیز از سری‌های اسپرت و کروکی محبوب ب‌ام‌و است که البته اعضای زیادی ندارد و مدل Z4 در حال حاضر تنها عضو قابل عرض آن است.

سری i

خودروهای الکتریکی و هیبریدی این کمپانی را در بر می‌گیرد که در کلاس‌های بدنه مختلف گسترده‌اند و از مشهورترین آنها باید به هاچ‌بک i3 و کوپه بزرگ i8. البته به تازگی خبرهایی جسته و گریخته از تولید مدل i4 نیز به گوش می‌رسد که می‌تواند رقیبی جدی برای تسلا مدل ۳ خصوصا در بازار آمریکای شمالی باشد.

داستان M Power

 

اما حتما برایتان پیش آمد که پشت برخی از محصولات ب‌ام‌و تنها حرف M و پس از آن یک عدد را مشاهده کنید. در این باره نیز باید بگوییم ام پاور بخش تیونینگ رسمی کمپانی بی ام دابلیوست و به زبان ساده‌تر باشگاه بدنسازی بی‌ام‌وها توسط خود کمپانی و با استانداردهای سختگیرانه مهندسان BMW محسوب می‌شود.

هر چند بی ام و تیونرهای غیررسمی دیگری چون آلپینا و اِی‌سی اشنایتزر را نیز دارد. اما باید گفت مدل‌هایی که از همه نظر توسط ام پاور ارتقاء یافته باشند، نهایت یک ب‌ام‌و استاندارد در هر کلاس هستند.

لوگو ب ام و که برگرفته از پرچم ایالت بایرن آلمان به رنگ سفید و  آبی آسمانی است، در آینده نزدیک برای خودروهای لوکس این کمپانی به چیزی شبیه به این تبدیل خواهد شد.

 

تا یادمان نرفته این را هم بگوییم که عدد پس از ام نشان‌دهنده سری بدنه خودرو است. به عنوان مثال یک بی‌ام‌و M3 در حقیقت BMW سری ۳ با چاشنی M Power است و M6 یک دستگاه بی ام و سری ۶ بهره‌مند از موتور تا بن دندان مسلح و کیت بدنه بخش ام پاور.

البته در ایران به این موضوع نیز توجه داشته باشید که بسیاری از بی ام وهایی که روی بدنه خود مزین به لوگو ام پاور هستند تنها از کیت بدنه این بخش از کمپانی ب‌ام‌و بهره می‌برند و در آنها خبری از موتور تقویت شده و تیونینگ فنی نیست.

Telegram
YouTube
Instagram
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
این فیلد را پر کنید
فهرست